معاونت دانشجویی و فرهنگی - اداره تربیت بدنی-رشته های ورزشی
 • معرفی رشته­ های ورزشی فعال:

کاراته:

کاراته دو یعنی مبارزه و دفاع بادست خالی،این هنر،به ما اجازه میدهد تا بر دشمن،به وسیله تکنیک های وتاکنیک های مناسب وبا استفاده از قسمت های مختلف بدن به طور عقلانی ومؤثر پیروز شویم .

نخست اینکه با تمرینات مستمر و منظم ورزشی که همگی بربنیان علمی و فیزیکی حرکتی و مفاصل و اندام های بدن استوارند شخص کاراته کا بعد از چند ماه به شکلی منطقی دارای عضلات ومفاصل قوی و بدنی با استقامت فوق العاده خواهد گردید و چون این تمرین ها براساس اصول علمی حرکت شناسی مفاصل بدن پایه ریزی شده از این رو آسیب پذیری شخص ورزشکار در طول تمرین تقریبا به میزان صفر می رسد و از طرفی دیگر بخاطر این که در طول جلسه های تمرین هنرجوی کاراته شناختی نسبی پیرامون فیزیولوژی بدن و حرکات ورزشی پیدا می کند خود وی نیز تا حدود زیادی در رابطه با انجام حرکت های مضر و غلط محتاط شده و از کژروی خود دارای می کند. سوم بدلیل اینکه ماهیت اصیل کاراته برمبنای تواضع و فروتنی و ادب واحترام متقابل بین افراد و دوری از خشونت بناشده و بر اجرای درست این اصول تاکید ورزیده می شود.

سبک شیتوریو جزء سبک ها کنترلی کاراته بوده که در آن کلیه ضربات همراه با کنترل قدرت و محدودیت نقاط ضربه  می باشد.

 تکواندو:

تکواندو در لغت به معنای ”طریقت ضربه زدن با دست و پا“ است که ضمن نمایش قدرت، ظرافت و زیبایی را نیز نشان می‌دهد. از سویی دیگر تکواندو جدا از اهمیت ورزشی‌اش در نگاه عمومی و کلی یکی از بهترین و کامل‌ترین شیوه دفاع شخصی است که هر کسی با یاد گرفتن آن می‌تواند در شرایط ویژه و خاص از خود محافظت کند. همه حرکات این ورزش بر مبنای موقعیت دفاعی است که در مجموع فرد را در برابر حملات دشمن ایمن می‌کند و ضریب سلامتی را بالا می‌برد.

اگرچه این ورزش تأثیراتی از کاراته پذیرفته و شباهت‌هایی نیز با برخی سبک‌های جنوبی کونگ فو در آن به چشم می‌خورد، اما استیل خاص این رشته دفاعی که متکی بر ضربات پا با حداکثر قدرت است و بر حفظ فاصله فیزیکی با دشمن و طراحی فنون برای دور کردن مهاجم تاکید دارد، آن را از تمام سبک‌های رزمی موجود متمایز می‌کند. 

لفظ کره ای کیوروگی به مبارزات جذاب و دیدنی تکواندو اطلاق می‌شود. مبارزات تکواندو نسبت به سایر رشته‌های رزمی از سطح حفاظتی ویژه‌ای برخوردار است و  با بهره گیری از لوازم محافظ، امنیت و سلامتی را برای ورزشکاران به همراه آورده‌اند.

 تیر و کمان:

تیر اندازی با کمان رشته ای جالب و هیجان آور است که موجب افزایش تمرکز می شود.

تیراندازی با کمان باعث ایجاد حس اعتماد به نفس و احساس موفقیت در کماندار می شود. هنگامی که شما در چالش غلبه بر چیزی هستید، تمام فکر و جسم شما در گیر آن می شود و هنگام غلبه بر آن به احساس موفقیت می رسید.

در این ورزش، قدرت بازو، دقت نظر، و کنترل و مهار اعصاب، نقشی بسیار مهم دارد .

فعالیت در رشته ورزشی تیرندازی با کمان با دو نوع سلاح در جهان متداول است ، یکی کمان ریکرو و دیگری کمان کامپوند.

شکل ساده ، ابتدائی و سنتی کمان را ریکرو می نامند که از قدیم الایام مورد استفاده قرار می گرفت و همچنان در ورزش تیروکمان کاربرد دارد و در تمرینات و مسابقات ورزشی از آن استفاده می گردد. نوع پیشرفته کمان را کامپوند می نامند که بوسیله ادوات مکانیکی مجهز شده است.

 ایروبیک:

ایروبیک مجموعه ای از حرکات ورزشی است که بصورت گروهی و انفرادی قابل اجرا می باشد و سیستم انرژی هوازی(چربی سوز) را درگیر کرده و بصورت منظم و همراه با ریتم مشخص اجرا می گردد. ایروبیک یا فعالیت هوازی  دارای مزایای فراوانی از جمله تقویت دستگاه قلب و عروق، تقویت قدرت تمرکز و تخیل، هماهنگی بین عصب و عضله، ایجاد نشاط وشادابی، مبارزه با افسردگی، آلزایمر، پوکی استخوان، و پیری زودرس، تناسب اندام، چربی سوزی و ... است.

در این ورزش هیچ محدودیت سنی، جنسیتی، زمانی و مکانی وجود ندارد و با حداقل امکانات (لباس راحت، کفش و جوراب ورزشی) قابل اجرا است.

زمان استاندارد برای برگزاری یک کلاس ایروبیک حدود 45 دقیقه است که شامل گرم کردن، کشش پویا، فعالیت اصلی کلاس، سرد کردن و کشش ایستا می باشد. در این ورزش بسته به سطح نوآموز و نوع ایروبیک از وسایلی همچون چوب، وزنه های سبک، کش های بدنسازی، استپ (پله) استفاده می گردد. در کل  ایروبیک، رشته ای بسیار مهیج، پرنشاط و چربی سوز بوده و برای افرادی که وقت و فضا کافی برای ورزش ندارند، بسیار توصیه می شود.

در ایروبیک در اثر تعریق بدن افراد می توانند به وزن ایده ال خود برسند .همچنین ناراحتی های روحی و روانی خود را درمان کنند .

 رشته پیلاتس:

علم کنترولوژی اختیار کامل جسم را توسط مغز در دست می گیرد. یعنی عضلات بدن از اراده فرد فرمان ببرند. کسانی که کنترولوژی را برای اولین بار تجربه می کنند احساس می کنند سرحال آمده و بعد از سال ها ذهن آنان از خواب بیدار شده است.

نام این ورزش در ابتدا توسط ژوزف پیلاتس علم کنترل بدن نام گذاری شده بود که پس از مرگ وی بدلیل احترام و حفظ یاد و خاطره او توسط بازماندگانش به نام پیلاتس متداول شد.

این روش تمرینی از حرکات کنترل شده ای تشکیل شده که بین بدن و مغز هارمونی فیزیکی ایجاد کرده و توانایی بدن افراد را در هر سن بالا می برد از فواید این ورزش:

- بالا بردن و تقویت سیستم ایمنی بدن

- بالا بردن تمامی قوای بدن در جهت اینکه فکر و ذهن را از افکار منفی آزاد سازد بر خلاف یوگا بدن در حال حرکت می باشد.

- کاهش دهنده دردهای مهره ای و کمر

- ایجاد کشیدگی در ظاهر اندام

- شکم صاف و کمر باریک

- پیشرفت انعطاف و تعادل

 - حجیم کردن فضای ریه و بالا بردن قابلیت تنفس

- تقویت سیستم قلبی عروقی

- بوجود آوردنده شکل ظاهری بهتر اندام

- بالا بردن دامنه حرکتی مفاصل و عضلات

- از بین بردن درصد احتمالی جراحات و آسیب پذیری

 تن آرامی:

تن آرامی در ریشه به معنای هماهنگ کردن ذهن و جسم است.

هنر تن آرامی این است که جسم و ذهن شما را هماهنگ و نزدیک کند تا در این هماهنگی و سلامت خوابی آرام و بیداریی پر انرژی تر را تجربه کنید و با تمرین این ورزش جسمی و ذهنی می توان هیجانات روحی به خصوص در  دوران بلوغ دانش آموزان را کنترل و هدایت کردو از افت تحصیلی در این دوران به دلیل افزایش تمرکز حواس وتنظیم غدد مترشحه درون ریز جلوگیری کرد .

تمرینات اصلی (وضعیت های) تن آرامی ، تمرینات کششی بی خطری هستند که به غیر از انعطاف پذیری و تمرکز فکری، خستگی را از بدن شما دور می‌کنند.

مزایای جسمی تن آرامی :

- انعطاف پذیری عضلات و افزایش اتصال دامنه حرکات

- افزایش زمان نگه داشتن نفس

- بهبود قوه ادراک

- بهبود تعادل بدن، بهبود فعالیت های هماهنگی اعضای بدن

- اصلاح وضعیت اندام بدن

والیبال:

یک ورزش تیمی و ششمین ورزش محبوب و گسترده‌ترین ورزش در بیشتر کشورهای جهان است. بازی والیبال، در اصل به نام مینتونت، در سال ۱۸۹۵ (میلادی) توسط ویلیام مورگان پس از گذشت چهار سال از اختراع بسکتبال، ابداع شد.

اثرات مفید ورزش والیبال بر بدن انسان

 • کاهش تعداد ضربان قلب و کاهش فشار خون
 • کاهش عوارض و احتمال مرگ و میر ناشی از نارسایی های قلبی.
 • افزایش توانایی بدن در مصرف اسیدهای چرب.
 • کاهش یا از بین بردن چاقی و افزایش قدرت عضلانی.
 • کاهش تنگی نفس در بیماران مبتلا به انسداد مزمن ریه.
 • جلوگیری از پوکی استخوان.
 • افزایش هورمون های نشاط آور و پیشگیری از افسردگی

تنیس روی میز:

زادگاه این ورزش انگلستان است. در سال های 1890-1880 شاهزادگان انگلیسی برای فرار از آفتاب سوزان، به فکر انجام ورزشی افتادند که علاوه بر تحرک بتوان آن را در زیر سقف اجرا کرد. بنابراین شکل کوچکی از تنیس را ارائه کردند که روی میز انجام می شد و به تنیس روی میز یا پینگ پنگ معروف شد. این ورزش می تواند به صورت انفرادی ( تک به تک ) یا گروهی ( دو به دو ) انجام شود.

تنیس به شما کمک می‌کند تا فواید زیر را به‌دست آورید:

 •  تناسب هوازی به وسیله سوزاندن چربی و بهبود تناسب سیستم قلبی و عروقی و انرژی در سطحی بالاتر.
 • توانایی سریع‌تر شدن با تمرین دوسرعت پرش و جهش برای حرکت کردن سریع‌تر.
 • هماهنگی کلی
 • تراکم و قدرت استخوان با قوی‌تر کردن استخوان‌های بازیکنان جوان و کمک به پیشگیری از پوکی استخوان در افراد مسن‌تر.
 • تقویت سیستم ایمنی
 • افزایش انعطاف پذیری
 • تطابق با استرس به نحو موثر
 • یادگیری حل مسائل و کنترل اشتباهات

 

شنا:

شنا ورزشی کامل است و مزایای بسیار زیادی برای بدن انسان دارد. این ورزش فرای توانایی‌ها و سن، روشی ایده‌آل برای فعال بودن و سالم بودن می‌باشد. شنای مستمر و منظم باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن نظیر امراض قلبی، دیابت نوع دوم و سکته می‌گردد. این ورزش همچنین باعث افزایش روحیه می‌گردد. خواص شنا بدون کمترین تماس‌های فیزیکی و فرسایشی عاید بدن انسان می‌شود.

کاهش وزن، از بین بردن استرس، افزایش عزت نفس و خودباوری، کمک در بهتر شدن خلق و خوی و احساس بهتر، توانمند کردن عضلات و ماهیچه‌ها، بهبود خواب، کاهش فشار مفصلی در حین ورزش، عدم احساس گرمای حاصل از ورزش و دوری از تعرق، تقویت دستگاه گردش خون، جلوگیری از ابتلاء به بیماری دیابت نوع دوم و کاهش فشار خون و کلسترول خون از نتایج شنای مستمر می‌باشد.

 

بروشورهای رشته های ورزشی

2 ارديبهشت 1397