معاونت دانشجویی و فرهنگی - واحد مشاوره و خدمات روانشناختی

معرفی مرکز مشاوره دانشگاه امام صادق (ع) ,پردیس خواهران

مواجهه با مسائل مختلف زندگی اعم از فردی، خانوادگی، اجتماعی، تحصیلی، شغلی، حقوقی و غیره اغلب چالش برانگیز و همراه با احساس نارضایتی، سردرگمی، ‌اضطراب، استیصال و درماندگی است. همه ی ما به تجربه دریافته‌ایم که به تنهایی قادر به اداره همه مسائل مختلف زندگی نیستیم. گاهی ممکن است به منظور حل مشکلات از راهنمایی خانواده، دوستان و اطرافیان بهره‌مند شویم، لیکن کمک تخصصی، حل بهتر و سریع‌تر مشکل را با احتمال خطای کمتر میسر می‌سازد. در حقیقت .ارتقای سطح سلامت روانی جامعه دانشگاهی یکی از با ارزش ترین سرمایه های اجتماعی است، در این راستا و برای ارائه خدمات مشاوره ای و درمانی ، مرکز مشاوره دانشگاه امام صادق (ع) , پردیس خواهران  به عنوان متولی سلامت روان دانشجویان مشغول به فعالیت است. این مرکز به منظور کمک به دانشجویان جهت اداره و مدیریت مسائل عمده دوران زندگی دانشجویی تاسیس گردیده و خدمات متعددی را به صورت کلی در زمینه‌های زیر ارائه می‌کند .                                                                                                 

وظایف محوری مرکز مشاوره

1)ارتقاء سطح دانش و بینش روان شناختی دانشجویان در زمینه مسائل و مشکلات و نیازهای آنان

2)کاهش مشکلات روان شناختی دانشجویان و کمک به سازگاری بهتراز طریق ارائه کمک های روان شناختی در جهت حل مشکلات رفتاری ، عاطفی ، شناختی ، تحصیلی ، خانوادگی و ...

3)راهنمایی دانشجویان جهت شناخت صحیح توانایی ها و مشکلات خود

4)راهنمایی دانشجویان در جهت تصمیم گیری آگاهانه ، عاقلانه و حسن انتخاب  

5)شناسایی و مداخله در بحران به منظور توسعه بهداشت روان در بین دانشجویان و ارائه خدمات روان پزشکی

6)کمک به رشد شخصیتی ، روانی و اجتماعی دانشجویان و یاری آنها جهت کسب قدرت تصمیم گیری و افزایش سطح سازش با محیط

7) ارائه خدمات مشاوره به دانشجویان کمیسیون موارد خاص ،  بعد از ارسال نامه ی دفتر کمیسیون موارد خاص و معرفی دانشجو جهت انجام مشاوره و بررسی موارد.

خدمات مشاوره فردی

بخش عمده کار مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانشگاه امام صادق (ع)، پردیس خواهران، شامل جلسات مشاوره فردی، گفتگوی رو در رو بین مراجع و مشاور است که به منظور کشف علل مشکل فرد و پیدا کردن راه حل برای آن می­باشد،. مشاوره فردی اغلب به صورت جلسات 45 دقیقه الی1 ساعت  انجام می شود و در صورت نیاز و چنانچه سلامت شخصی و تحصیلی فرد در معرض خطر باشد، خدمات مشاوره فردی بلند مدت نیز دراختیار وی قرار خواهد گرفت.

 

جلسات مشاوره گروهی

جلسات مشاوره گروهی، گفتگوی رو در رو بین چند نفر، 10-15 نفر، به رهبری مشاور مرکز به منظور تبادل نظر در زمینه علایق، رغبتها، مسایل و مشکلاتی است که افراد گروه در ارتباط با خود یا در تعامل با دیگران دارند و اتخاذ تصمیم منطقی در موارد ذکر شده می­باشد. در واقع یک سلسله فعالیت‌های سازمان یافته و تعامل بین افراد گروه است برای رسیدن به هدف یا اهداف معین و مشخص که اعضا در یک زمان و در یک مکان دور هم جمع می‌شوند و درباره موضوع مشخص بحث می‌کنند. افراد شرکت‌کننده در این جلسات گروهی مشکل عاطفی و روانی خاصی ندارند و صرفاً درصدد کسب اطلاعات گوناگون در زمینه‌های متعدد تربیتی، تحصیلی، شغلی، اجتماعی، بهداشتی، و خانوادگی هستند. این جلسات معمولا ...... جلسه می­باشند.

 

دوره های آموزشی و جلسات سخنرانی

این دوره ها با عنوان راهنمایی گروهی و با موضوعات متنوع و مفید فایده برای دانشجویان با هدف افزایش دانش و بینش اعضاء، معمولا تا 50 نفر، در زمینه‌های گوناگون برگزار می‌گردد. این جلسات راهنمایی گروهی در وهله اول نقش پیشگیری از بروز مشکلات را دارد. در این جلسات محتوای آموزشی با هدف دانش­افزایی کاربردی با استفاده از ابزار و وسایلی نظیر فیلم، اسلاید، و بروشورهای متناسب با موضوع ارئه می­شود. این جلسات معمولا 10 جلسه می­باشند.

 

 

بسته های تخصصی موجود در مرکز مشاوره

1- پایش سلامت روان ویژه دانشجویان ورودی جدید

کارایی افراد جامعه نیازمند داشتن بهداشت جسمانی و روانی مطلوب و بهنجار است؛ دانشجویان افراد برگزیده هر جامعه هستند که نقش تعیین کننده¬ای در اعتلای کشور دارند. رفتارهای تهدید کننده سلامت یکی از مهمترین چالشهای بهداشتی و روانی است. در حوزه سلامت جسمی، افراد آگاهی و اشراف نسبی به وضعیت جسمانی خود دارند، از این رو به پزشک مراجعه می‌کنند و از خدمات آنها بهره می‌برند. اما افراد در حوزه سلامت روان دچار جهل مرکب هستند و اطلاعاتی از وضعیت خود ندارد. باتوجه به تاکید دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم بر انجام طرح پایش سلامت جسم و روان، انجام این طرح به عنوان یکی از مراحل ثبت نام دانشجویان ورودی جدید تلقی شده و شرکت همه دانشجویان در این طرح ضروری و الزامی است. هدف از اجرای این طرح آگاهی و شناسایی وضعیت دانشجویان و همچنین پیشگیری ازبرخی مشکلات روانشناختی، آسیب های اجتماعی و ... می¬باشد. دانشجویان پرسشنامه ای در سه بخش را تکمیل می¬کنند و پس از تجزیه و تحلیل اطللاعات، هر دانشجو نیز طی مصاحبه مختصری با مشاوران به گفتگو می پردازد که در صورت نیاز به کمک در حوزه روانشناختی به مشاور متخصص ارجاع داده می¬شوند.

2- کانون همیاران سلامت روان

یکی از خدمات مرکز مشاوره که چند سالی است به کمک دانشجوها در حال انجام می­باشد، طرح کانون همیاران سلامت­روان است. این کانون یک گروه کاملاً دانشجویی است، متشکل از دانشجویان آموزش­دیده، که مسئول گروه نیز یکی از دانشجویان دانش آموخته است. اعضا با شرکت در دوره­های آموزشی خاصی که برایشان برگزار می­شود، دانش خود را غنی می­کنند و داوطلبانه به دوستان خود کمک می­کنند. رازداری، صمیمیت و احساس مسئولیت در قبال اطرافیان از ویژگی­های اصلی این همیاران داوطلب است.

 

3- بسته امنیت روانی ویژه دانشجویان ورودی جدید (اقامتگاه)

4- بسته ویژه دانشجویان متاهل (باشگاه متاهلین)

یکی از مهمترین تصمیمات هر انسانی، انتخاب شریکی شایسته است که بتواند سال­های حضور در مزرعه زندگی دنیوی را به آخرتی آباد تبدیل سازد. در باشگاه متأهلین مرکز مشاوره به روش­ها، مهارتها و اطلاعاتی که لازم است دانشجویان برای این زندگی مشترک متعالی کسب نمایند پرداخته می­شود و راهکارهای مناسب در صورت بروز تفاوت­ها و تعارضات و حتی اختلافات برای باز گرداندن آرامش به کانون خانواده آموزش داده می­شود.

5- بسته مهارتهای تحصیلی

6- بسته پیش از ازدواج (باشگاه مجردین)

7- بسته خانواده و دانشگاه (ویژه خانواده ها)

 دفتر ارتباط خانواده و دانشگاه  بعنوان یکی از فعالیت‌های مرکز مشاوره از واحدهای تابعه معاونت دانشجویی فرهنگی برآن است تا با ایجاد پل ارتباطی و بهره مندی از توان خانواده‌ها موجب گذر سالم دانشجو در دوران دانشجویی گردد.خانواده مهمترین نهاد تربیتی و تامین کننده نیازهای روحی و اجتماعی هر فرد است و حل بسیاری از مسائل روزمره دانشجویان که در فضای مستقل از خانواده بدنبال تحصیل علم و معرفت هستند از طریق تعامل و ارتباط سازنده با خانواده امکان پذیر است و دفتر ارتباط خانواده با دانشگاه درصدد است با فراهم آوردن فضایی مناسب برای گسترش حمایت معنوی خانواده و دانشجو و با تقویت بنیادهای امنیت هیجانی دانشجویان زمینه مناسب برای پیشرفت و تعالی این سرمایه‌های معنوی،اجتماعی و علمی کشور اسلامیمان را فراهم سازد.

به این منظور با تشکیل کانال ارتباطی در فضای مجازی و عضویت والدین دانشجویان ارتباط قابل دسترسی تری بویژه برای دانشجویان شهرستانی فراهم شد تا فارغ از بعد مکانی با معاونت دانشجویی و مرکز مشاوره ارتباط برقرار کنند.

8- بسته روانسنجی

علاقه و اشتیاق افراد در شناخت هر چه بیشتر خود نکته­ای است بر پذیرش نقش مثبت و هیجان­انگیز آزمون­های عینی روان­شناسی که وجود بخش روان­سنجی در هر مرکز مشاوره­ای را الزامی می­سازد. البته نقش کمکی این آزمونها در کنار تشخیص روان­شناسان و مشاوران و تکمیل و تأیید تشخیص نیز بر کسی پوشیده نیست. بخش روان­سنجی با انجام کلیه آزمون­های روان­سنجی در زمینه­های شخصیت، استعداد و توانائی، هوش(IQ و EQ)، آسیب­های رفتاری،خلاقیت، پیش از ازدواج، آزمون­های فرافکن، رضایت تحصیلی، آزمون­هایی ویژه­ی متأهلین و ... آماده ارائه خدمات به مراجعان عزیز می­باشد. لازم به تذکر است که بعضی از آزمونها بصورت مداد و کاغذی و بعضی بصورت نرم­افزاری موجود می­باشند.

 

9- بسته تحقیق و پژوهش

10- بسته ویژه دانشجویان اعزام به اردوهای جهادی

 

 

 

20 فروردين 1397