معاونت دانشجویی و فرهنگی - امور فرهنگی

معرفی امور فرهنگی

اداره امور فرهنگی به عنوان یک پایگاه فرهنگی در سطح منطقه، تعدادی از مراسم های مذهبی و ملی را به صورت عمومی برگزار می‌نماید؛ اقامه عزای فاطمی (علیهاالسلام)، اقامه عزای اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام)، مراسم عرفه، جشن میلاد حضرت زهرا (سلام الله‌علیها) و مراسم سالگرد خاکسپاری شهدای گمنام پردیس از جمله این برنامه هاست.

 1. تهیه و تدوین برنامه های کلان ، بلند مدت و کوتاه مدت امور فرهنگی و فوق برنامه در پردیس و اقامتگاه
 2. تهیه و تودین بودجه پیشنهادی
 3. تدوین طرح های علمی پژوهشی در خصوص نیاز سنجی ، آسیب شناسی و ارزیابی فعالیت های فرهنگی پردیس و اقامتگاه با هدف ارتقاء وضعیت سلامت معنوی و اخلاقی دانشجویان
 4. تهیه و تدوین و اجرای دستورالعمل ها ، استاندارد ها و آیین نامه های تخصصی فعالیتها و برنامه ها و بروز رسانی مستمر آن
 5. تهیه و بروز رسانی بانک اطلاعاتی دانشجویان
 6. برگزاری اردوهای فرهنگی
 7. تامین محتوا و تولید محصولات فرهنگی از قبیل نشریه ،  لوح فشرده و.. و هماهنگی با اداره روابط عمومی جهت استفاده در سایت
 8. طراحی و برنامه ریزی همایش و سمینارهای علمی – فرهنگی ، عقیدتی
 9. نظارت بر فعالیت تشکل ها و کانون های دانشجویی
 10. ارتباط و هماهنگی با موسسات فرهنگی مرتبط خارج از پردیس و متخصصان صاحب نظر به منظور برقراری مبادلات فرهنگی
 11. ارتباط مستمر با گروه های آموزشی و اعضای هیئت علمی به منظور جلب مشارکت فعال آنها در امور دانشجویان
 12. تکریم دانشجویان و ایجاد نظام انگیزشی از طریق شناسایی و تشویق دانشجویان نمونه
 13. تدوین گزارش عملکرد و جمع بندی و ارزیابی آن

واحد‌های دانشجویی فعال در زمینه فرهنگی عبارتند از:

واحد قرآن و عترت

واحد قرآن و عترت از دریافت طرح ها، پیشنهادات و انتقادات سازنده شما استقبال می نماید.

برنامه های آموزشی

- کلاس ها ی حفظ قرآن در قالب طرح "حافظان نور" در اقامتگاه  و پردیس در راستای امتثال امر مقام معظم رهبری درجهت تربیت حافظان کلام الله و مشارکت فعال دانشجویان حافظ کلام وحی در آموزش علاقمندان به حفظ قرآن کریم.

- اجرای دوره های دانش افزایی مفاهیم قرآن کریم با عنوان "معرفة النور" با حضور اساتید مجرب .

فعالیت های قرآنی به منظور ایجاد انگیزه و علاقمندی در دانشجویان جهت انس بیشتر با قرآن کریم و معارف اهل بیت(علیهم السلام) طراحی و اجرا می شوند. از جمله برنامه های واحد قرآن و عترت در این بخش عبارتند از:

-  برگزاری جلسات سخنرانی و نشست های علمی با محوریت قرآن و اهل بیت (علیهم السلام).

مهمترین هدف تاسیس واحد طرح هجرت، تربیت دانشجویان مبلغ معارف اهل بیت (علیهم السلام)، مومن و متعهد است که رشد و شکوفایی استعدادهای بالقوه ایشان، زمینه توسعه و تحکیم فرهنگ قرآنی و اسلامی در بین اقشار جامعه و تبیین معارف اهل بیت (علیهم السلام) را موجب می شود.

شرکت دانش آموختگان پردیس خواهران در برنامه های واحد طرح هجرت اعم از دوره های آموزشی و همراهی در اردوهای جهادی، با هماهنگی مدیر امور فرهنگی بلامانع است.

برنامه های آموزشی طرح هجرت در قالب کلاس های آموزشی مستمر و کارگاهها و نشست های تخصصی مختلف طراحی و اجرا می شود. برنامه های آموزشی این دوره به صورت نظری و عملی ارائه می گردند و دانشجویان پس از سپری نمودن 7 نیمسال آموزشی و مشروط به کسب امتیاز لازم، گواهی پایان دوره را دریافت می نمایند.

دفتر اعزام مبلغ دانشگاه امام صادق‌ علیه‌السلام در راستای تحقق هر چه بیشتر رسالت تبلیغی دانشگاه، و به عنوان یکی از بخش های واحد طرح هجرت، به موازات برگزاری جلسات آموزشی و کارگاههای دانش افزایی، وظیفه ساماندهی اعزام مبلغین به مراکز فرهنگی در داخل شهر تهران و خارج از آن را عهده دار است. برگزاری اردوهای فرهنگی - جهادی سالیانه با هدف تربیت نفس و خدمت رسانی فرهنگی از دیگر برنامه های این دفتر است.

واحد فوق برنامه گرامیداشت ایام و مناسبت های ملی و مذهبی در سطح پردیس، اقامتگاه و در مواردی در سطح منطقه را بر عهده دارد. همچنین این واحد به منظور افزایش توانمندی های علمی و مهارتی دانشجویان به عنوان مکمل سیستم آموزشی و نیز بهره برداری بهینه از اوقات فراغت ایشان برنامه های متنوعی با محور مشارکت دانشجویان اجرا می نماید.

- برگزاری دوره های آموزشی متنوع بر حسب نیاز و علاقه دانشجویان.

- برگزاری اردوها و بازدیدهای مختلف .

برنامه های آموزشی

  برخی عناوین کلاس های برگزارشده عبارت است از:

- کلاس های هنری شامل : خطاطی، عکاسی، خیاطی، بازیگری، نمایشنامه نویسی، گویندگی و اجرا، نقاشی، آشپزی و شیرینی پزی و غیره.

شرکت دانش آموختگان پردیس خواهران در برنامه های واحد طرح هجرت اعم از دوره های آموزشی و همراهی در اردوهای جهادی، با هماهنگی مدیر امور فرهنگی بلامانع است.

برنامه های مناسبتی

با هدف ایجاد نشاط ،کسب تجربه و تمرین سازگاری و کار گروهی و نیز افزایش سطح معلومات دانشجویان، بازدید ها واردوهای زیارتی و سیاحتی یک روزه و چند روزه ویژه دانشجویان در سطح استان تهران، سایر استان ها و خارج از کشور برگزار می شود. بازدید از اماکن مختلف تاریخی, موزه ها ، نمایشگاهها، و غیره هم چنین دیدار با علماء و بزرگان از جمله این برنامه ها می باشد.

- ملاقات با مقام معظم رهبری،آیت الله مهدوی کنی، آیت الله جوادی آملی، آیت الله فاطمی نیا و دیگر علما؛ دیدار با خانواده استاد شهید مطهری، خانواده معظم شهدا و ایثارگران انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و غیره.

- اردوهای سیاحتی و زیارتی به قم و جمکران، کاشان، شیراز، مناطق جنگی جنوب، مشهد مقدس، همدان، شهرهای شمالی کشور، عتبات عالیات، امامزادگان، سوریه و لبنان و غیره.

تشکل های دانشجویی

 کلیه طرح ها و برنامه های تشکل های دانشجویی پس از تصویب در شوراهای تخصصی دانشگاه اعم از آموزش، پژوهش و فرهنگی، با حمایت مادی و معنوی دانشگاه اجرا می شوند.

بسیج دانشجویی

جهت اطلاع از برنامه های بسیج دانشجویی به تقویم اجرایی برنامه های فرهنگی و یا تابلوهای اطلاع رسانی مراجعه نمایید.

کانون دانشجویی هلال احمر

جهت اطلاع از برنامه های کانون هلال احمر به تقویم اجرایی برنامه های فرهنگی و یا تابلوهای اطلاع رسانی مراجعه نمایید.

هیات فاطمیون

 تقویت نقش دانشجویان در توسعه فعالیت‌های مذهبی و نهادینه کردن فعالیتهای هیأت به عنوان یک تشکل مذهبی در پردیس از دیگر اهداف این گروه می باشد.

با هدف زمینه سازی رشد خلاقیتهای فرهنگی دانشجویان، ساماندهی خواسته ها و تلاشهای خودانگیخته فرهنگی، هنری و اجتماعی دانشجویی و حمایت و هدایت این گروه از فعالیتها در جهت نیل به ارزشهای متعالی اسلامی، ارتقای سطح همکاری جمعی و بسط و تعمیق فرهنگ مشارکت در دانشگاه، اداره امور فرهنگی زمینه حضور گروه های مختلف دانشجویان را در قالب گروههای مختلف فرهنگی فراهم نموده است تا برحسب علایق وتمایلات خود به فعالیت های فرهنگی بپردازند ،گروه های دانشجویی فعال در این حوزه عبارت اند از:

ستاد اقامه نماز و نیایش

برنامه های مستمر این ستاد در سال تحصیلی جاری عبارت است از :

پخش صوتی گزیده های سخنان علما و اساتید اخلاق بعد از اقامه نمازجماعت ظهر و عصر

بیان احکام مربوط به موضوعات مبتلا به و پاسخگویی به سئوالات توسط اساتید و دانشجویان به مدت 15 دقیقه، بعد از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر

با همکاری واحد قرآن و عترت ، جلسات بررسی مفاهیم قرآنی ، بعد از اقامه نمازجماعت ظهر و عصر در محل نمازخانه برگزار میشود. از حضور کلیه علاقمندان در این جلسات استقبال می شود.

دانشجویان عضو طرح هجرت با ارائه سخنرانی بعد از اقامه نمازجماعت ظهر و عصر در نمازخانه پردیس علاوه بر تمرین عملی آموخته ها، موضوعات مورد علاقه و مسائل روز را با دانشجویان درمیان می گذارند.

قرائت زیارت جامعه کبیره همراه با شرح مختصر مفاهیم بعد از اقامه نمازجماعت ظهر و عصر صورت می گیرد.

این بخش تلاش دارد با ارائه گزیده ای از آثار فرهنگی و هنری دانشجویان علاوه تقویت انگیزه دانشجویان زمینه حفظ و توسعه مبادلات فرهنگی با دیگر علاقمندان را نیز فراهم نماید. تولیدات فرهنگی و هنری دانشجویان و دانش آموختگان پردیس در دو بخش نشریات دانشجویی و سایر تولیدات فرهنگی و هنری اعم از پوستر، کلیپ و غیره ارائه می شود.

نشریات دانشجویی

سایر تولیدات

به منظور کمک به برنامه ریزی بهتر و ارائه چشم اندازی از برنامه های فرهنگی سال 1392 تقویم اجرایی برنامه های اداره امور فرهنگی و تشکل های دانشجویی تقدیم می شود. برنامه هایی که اجرای قطعی آنها تا تاریخ تنظیم تقویم اعلام نشده است و نیز هر گونه تغییر در زمان اجرای برنامه ها ، متعاقبا از طریق تابلوهای اطلاع رسانی فرهنگی و این سامانه اعلام خواهد شد.

 

12 شهريور 1396
لينک هاي مرتبط با اين بخش
 تربیت مبلغ